Domů

Hliník

 

SBÍRÁME HLINÍK!!!

 

 

  Proč zrovna hliník?

Hliník se vyrábí z bauxitové rudy a proces jeho výroby je velmi energeticky a finančně nákladný. Při výrobě se vyprodukuje velké množství toxického odpadu. Emise, které při výrobě vznikají, způsobují dýchací potíže a alergie. Navíc se hliník jako všechny kovy v přírodě špatně rozkládá a dlouho zůstává na již tak plných skládkách, zatímco by se mohl recyklovat. Průměrný občan ČR ročně vyprodukuje cca 1,5kg hliníkového odpadu, který skončí na skládkách. Recyklace hliníku významně šetří energii, primární suroviny a životní prostředí.

 

 Jak poznáme hliník?

 Hliník je stříbrolesklý, měkký, nemagnetický kov, dá se lehce trhat. Když ho zmačkáme, drží zmačkaný tvar. Hliníkové obaly, které sbíráme, mají (ne vždy) na sobě označení ALU nebo 41 nebo obojí a trojúhelník z ohnutých šipek. Můžeme provést kontrolu magnetkou, na rozdíl od obalu s příměsí železa, hliníkový obal magnetku nepřitahuje. Pokud si nejste jisti, že je to hliník, přistupujte prosím k odpadu, jakoby to hliník nebyl.

 

 Co konkrétně sbíráme?

Sbíráme obalový hliník – víčka od jogurtů, hliníkové obaly od čokolád, víčka od paštik, salátů, alobalové tácky a fólie, obaly od čokoládových figurek, sešlápnuté plechovky od nápojů (ujistěte se, zda jsou opravdu hliníkové, pozor kupříkladu na piva Staropramen a Braník) a další potravinové obaly z čistého hliníku bez příměsi papíru nebo folie. Není nutné obal očistit od zbytků jídel. Čistíme proto, že shromažďování obalů trvá dlouho a nechceme plesnivé páchnoucí zbytky potravin ani doma, ani potom ve škole. Obaly můžeme naplocho slisovat či sešlápnout, popřípadě složit.

 

 Co naopak nesbíráme?

Ne všechno, co se hliníkově třpytí, je možné sbírat: pokud při zmáčknutí obalu, který je hliníkově stříbrný, se po uvolnění vrátí do svého původního tvaru, je v něm zastoupení hliníku tak malé, že není možné tento obal dále zpracovávat (např. obaly od mleté kávy, brambůrků, polévek, plastová víčka od jogurtů, např. Dobrá máma, či od rybích a jiných salátů). Hliník také nesmí být spojen s plastem či papírem, nesbíráme proto obaly od léků, od žvýkaček, od tavených sýrů, TetraPak. Plechovky od nápojů jsou často s příměsí železa (zn. FE), proto se ujistěte o jejich složení.

 

 Závěrem:

Třídění hliníku není složité, zpočátku je třeba se naučit rozlišovat, co do sběru patří a co ne. Prakticky doma přibude jedna taška či krabice, kam budete umytá víčka dávat. Hliník je nenahraditelný kov např. v dopravním průmyslu, ekologové ale varují před jeho nadužíváním v obalovém průmyslu kvůli extrémní spotřebě energie a emisím škodlivin při jeho výrobě. Vybíráme-li si ze dvou stejných nápojů, z nichž jeden bude v hliníkové plechovce a druhý v PET lahvi, bude ten druhý ekologicky šetrnější. Recyklovaný hliník se používá jako činidlo při tavení oceli, můžete to zmínit, až půjdete s dětmi např. kolem lešení z ocelových trubek -  vznikly díky recyklovanému hliníku.