Domů

Sběr

Sběr hliníku: 1.10.2015

Milí rodiče a milé děti,

 

je nám to až trapné, ale zase vás všechny musíme hodně, hodně pochválit. Tolik hliníku...a to jsme ještě neskončili.

Augustínci ve školce přinesli jednou tolik hliníku, než měli dosud nasbíráno - perfektní!

Ve škole to ještě bude n a p í n a v é!! Protože máme dvě třetí místa - jak Tagaste, tak Řím mají stejný koeficient na žáka!! Tagaste totiž v tomto sběrovém dnu přineslo nejvíc hliníku ze všech tříd ve škole. Taky perfektní!

A pak máme ve školce velkosběrače - třída sv. Moniky. Ještě perfektnější!

 

 

 

 

Sběru zdar hlásí,

 

Marcela, Lída a Pavlína

Výsledky 2014/2015

 


Sbíráme: hliník, papír, víčka od PET lahví, elektroodpad.

HLINÍK

Co sbíráme:

obalový hliník roztříděný na dvě skupiny:

hliníkové folie jako např. víčka od jogurtů, hliníkové obaly od čokolád, víčka a hliníkové obaly od paštik, salátů, alobalové tácky a fólie, obaly od čokoládových figurek;

sešlápnuté hliníkové plechovky od nápojů (piv, fizzy nápojů, energydrinků);

Dále sbíráme kusový hliník (mimo soutěž).

Co nesbíráme:

Plechovky od piv Braník, Staropramen, Ambrosius (pivo z Kauflandu) – jsou ze železa, mají v recyklačním torjuhelníku značku FE anebo 40.

Potravinové obaly a víčka, jež mají vrstvu hliníku a vrstvu papíru a vrstvu plastu (např. víčko od jogurtu Dobrá máma, tvaroh Pilos, jogurt Fantasia, jogurty od Danone)

 

Toto NEJSOU hliníkové obaly, tyto obaly NESBÍRÁME:

 


Kdy sbíráme hliník?

Během školního roku jsou 4 sběrové dny, první je 2. října 2014, další bude v prosinci 2014, v březnu 2015 a v červnu 2015, kdy bude soutěž uzavřena.

Proč sbíráme hliník?

Abychom děti naučili, že hliníkové obaly nepatří do směsného odpadu, že se třídí stejně jako plast a papír. Je to proto, abychom na výrobu čehokoliv nového hliníkového nemuseli hliník těžit ze země (což je energeticky, ekologicky a finančně náročné), ale použili recyklovaný hliník třeba z námi posbíraných plechovek. Více info viz zde: http://clanky.rvp.cz/wp-content/upload/prilohy/2851/priloha_c_3___sady_textu_k_jednotlivym_surovinam.pdf a zde.  

Výsledky sběru školní roku 2013 / 2014 jsou zde.

PAPÍR

Papír sbíráme celoročně. Vytříděný papír prosím ukládejte ve škole ve vstupní chodbě za rohem vlevo (na zdi je nápis). Pokud tam zrovna neuvidíte žádné jiné krabice s papírem, nelekejte se. To řádové sestřičky a jejich pomocnice papír, který na tomto místě zanecháte, okamžitě odnášejí do skladu a připravují pro sběrnu.

Ve školní roce jsme posbírali 5120 kg papíru.

VÍČKA OD PET LAHVÍ

Proč sbíráme víčka od PET lahví?

Víčka od PET lahví sbíráme pro konkrétní osobu – Honzu Laurenčíka z Kroměříže. Honzovi je 19 let, je tělesně a zrakově handicapován, studuje na Obchodní akademii v Kroměříži. Celý svůj život musí provádět každý den rehabilitační cviky, aby byl schopen vůbec omezené chůze s francouzskými berlemi. Nyní se objevila v ČR nová léčba v lázních Klimkovice, která výrazně pomáhá zlepšit pohybové možnosti dětí i dospělých s dětskou mozkovou obrnou i jiných dg. Léčba spočívá ve speciálním cvičení v tzv. kosmonautických oblecích, je zcela ojedinělá (klim- therapy). Bohužel zdravotní pojišťovna tuto léčbu nehradí a její cena se pohybuje kolem 90.000 Kč.

Tuto částku chce rodina Honzy nasbírat i pomocí sběru víček od PET lahví, sběrná firma  je totiž vykupuje za 600 Kč/ 100 kg, peníze jdou na účet za účelem léčby.

Několik fotek Honzy:
http://hokej.zlin.cz/clanek.asp?id=Hokejiste-PSG-Zlin-bojuji-spolecne-s-Honzou-Pripojite-se-i-Vy-1199

Honzovu rodinu zná a sběr zprostředkovala paní učitelka Klára Kochová z Kartága.  Za školní rok 2013 / 2014 jsme posbírali 2,5 pytle víček.

Krabice pro sběr víček od PET lahví jsou umístěné ve škole i v šatně školky. Ve škole je krabice ve vstupní chodbě za rohem vlevo, na stejném místě, kde sbíráme i papír. Krabice je opatřena nápisem VÍČKA PET LAHVE. Podobně označená krabice je i v šatně školky, pod stolkem s dětskými výrobky a nástěnkou. 

ELEKTROODPAD

Venku před vchodem do školy je červená popelnice firmy Asekol. Do této popelnice prosím celoročně ukládejte elektroodpad.

Co do této popelnice patři:

baterie a drobná elektrozařízení jako jsou např. kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony, elektronické hračky.

Co do této popelnice nepatří:

televizory, počítačové monitory, zářivky, úsporné žárovky, domácí spotřebiče jako např. ledničky, pračky, chladničky, stejně jako tonery, CD, videokazety a jiná záznamová media.

Ve školním roce 2013 – 2014 jsme posbírali 450 kg elektroodpadu

Více informací na:www.cervenekontejnery.cz

http://www.trideniodpadu.cz/trideniodpadu.cz/Elektroodpad.html

PřílohaVelikost
vysledky.pdf395.89 KB