Kdo byl Tomáš z Vilanovy?

2. GYMA. Třída Tomáš z VilanovyKomentáře nejsou povolené u textu s názvem Kdo byl Tomáš z Vilanovy?

Narodil se ve Fuellaně v diecézi toledské roku 1488. Po rodičích zdědil lásku k chudobným lidem, často rozdal i vlastní šaty. Když mu rodiče zemřeli, dědictví po nich určil na zaopatření chudobných děvčat. Do kláštera vstoupil v Salamance, na kněze byl vysvěcen roku 1520. Učil teologii na vysoké škole v Alcalá a v klášteře. Říkával: „Je třeba zbožnosti, ale také vědy. Věda bez zbožnosti je jako ostrý meč v rukou dítěte.“ Když byl převorem ve Valladolidu, přicházel na jeho kázání císař Karel V. Jmenoval ho pak dvorním kazatelem a radíval se s ním.

Roku 1544 byl Tomáš proti své vůli ustanoven arcibiskupem ve Valencii. Ale i pak byl stále přítelem chudých. Jako řeholník působil v Burgosu, Valladolidu a Salamance, provinciálem byl v Andalusii a Kastilii. Měl být arcibiskupem v Granadě, ale tomu se ubránil. Zemřel roku 1555 při mši svaté, při svatém přijímání. Postel, na kterou ho donesli, už mu nepatřila, krátce před smrtí ji daroval, peníze už neměl.

Za blahoslaveného ho prohlásil papež Pavel V. a za svatého papež Alexander VII. roku 1658. Zanechal po sobě kázání a výklad Písně Šalamounovy.

Je ochráncem studia řádu sv. Augustina. Jeho svátek  je 10. října.

 

 • Poslední příspěvky

 • Nadcházející akce

  1. Výlet Brno Mendel. GYMNÁZIUM

   Květen 23
  2. Konzultace 2. třída

   Květen 24 @ 14:00 - 17:00
  3. Konzultace 2. třída

   Květen 25 @ 13:00 - 17:00
  4. Konzultace 3. GYMA

   Květen 26 @ 17:45 - 18:15
  5. Konzultace 3. GYMA

   Květen 27 @ 14:00 - 17:00

© 2020 MŠ, ZŠ a Gymnázium sv. Augustina